Tobak je med najstarejšimi poživili, ki jih poznamo in gojimo. Južnoameriški Indijanci že od prazgodovine gojijo to rastlino iz družine razhudnikov, ki uspeva samo v najbolj sončnih področjih sveta. Okoli leta 1560 pa je tobak začel svoj osvajalski pohod po Evropi. Danes je najbolj uporabljani stimulans na svetu.
Kadi se v pipah, v obliki cigar ali cigarillov in v daleč najpogostejši obliki, v obliki cigaret. Vendar pa je pot od začetnega sejanja drobcenih tobačnih semen do končnega rezanja in zavijanja tobaka v poseben cigaretni papir resnično dolga. Tobak je potrebno obrati, posušiti in fermentirati, nato pa ga zmešati in obdelati, preden pride do svoje končne stopnje.
Gojenje, obiranje in sušenje
V proizvodnji cigaret se najpogosteje uporabljajo tri različne vrste tobaka.
Viržinski tobak
Orientalski tobak
Burley
Tobačna rastlina
Obiranje
Sušenje - Tri poti do popolnosti
Fermentacija
Kupovanje tobaka in priprava tobačne mešanice
Preverjen v vseh čutih
Vendar pa je kontrola kakovosti pri nakupu tobaka le prvi postopek v dolgi verigi pregledov in preverjanj, ki jih mora prestati tobak, preden končno postane cigareta. Serije tobaka se dolgo pred začetkom proizvodnje ponovno preverijo z najsodobnejšimi analizami. Potem ko se preveri njihova kakovost, se vsaka serija posebej označi.
Vsi podatki o serijah se shranijo v računalnik, kar pozneje med mešanjem precej poenostavi postopek. Ko so kupci zadovoljni s kakovostjo blaga, se posel sklene. Na Vzhodu je skladno s stoletno tradicijo dovolj, da si kupec in prodajalec v ta namen sežeta v roko, medtem ko se v ZDA in Kanadi, pa tudi v Indiji, Zimbabveju in Malaviju tobak prodaja na dražbah. Številne države porekla imajo vmesne skladiščne prostore, kjer se tobak shranjuje v toplem podnebju svoje dežele, medtem ko čaka na transport, ter pri tem še naprej zori in se razvija.
Tobak je lahko stisnjen v bale, ki tehtajo od 20 do 54 kilogramov in so zavite v juto, kar je že 100 let v navadi za orientalski tobak, ali pa kot virginia in burley tobak, shranjen v 200-kilogramske zaboje.
Odvisno od vrste in željenih zalog se surovi tobak shranjuje od 6 do 24 mesecev. To mu omogoči, da še bolj dozori in razvije svojo polno aromo. Med takšnim shranjevanjem strokovnjaki redno pregledujejo tobačne liste.